S pomocí tohoto návodu si můžete doma vyzkoušet fyzikální zákony v praxi. Sestrojit malý model motorku, který se otáčí při tak jednoduché konstrukci je úchvatné!! Vřele doporučuji – měl jsem z otáčejícího motorku také radost.
Ze smaltovaného měděného drátu udělejte cívku o průměru asi 2 cm, která bude mít asi 10 závitů. Volné konce drátu vytvarujeme dle obr. Konce by měly vyčnívat z protějších stran asi 5 cm. Cívku omotáme nití kolem dokola tak, aby držela tvar. Zvláštní pozornost věnujeme vývodům. Konce drátu odizolujte po délce, ale pouze do jedné poloviny. Cívka při otáčení bude střídavě přerušovat průchod elektrického proudu. Výroba cívky je nejnáročnější a nejdůležitější částí motorku. Otočte kelímek od jogurtu dnem vzhůru. Na dno pak položte doprostřed dva magnety. Zbylé dva nechte přichytit na ně, dovnitř kelímku. Roztáhněte půlku každé kancelářské svorky a přilepte je lepící páskou na kelímek (viz. obrázek). Jsou připevněny tak, že jejich rozvinuté části tvoří závěs, který drží cívku. Cívku dejte do závěsu tak, aby byla ve svislé poloze ve vzdálenosti asi 2 mm od magnetů. Celé zařízení upravujte tak dlouho, až bude cívka vyvážená, uprostřed závěsů a bude se moci volně otáčet s oběma oblouky procházejícími stejně daleko od magnetu. Připojte monočlánek na svorky nějakým vodičem. Pošťouchněte cívku, aby se začala točit. Když se cívka netočí, jak by měla, zkontrolujte, zda je vyvážená a zda není porušena izolace na polovině drátu cívky. Když si s tím trochu pohrajete, bude váš elektromotor určitě fungovat.
Pokud vše funguje, budete překvapeni jednoduchostí a přitom funkčností motorku. Pak nezbývá než začít experimentovat s motorkem (zvýšit napětí na 3V, zmenšit počet magnetů, zvýšit vzdálenost cívky od magnetů atd.) a udělat si závěr.
-lvo-
Kdo by nepochopil textový postup může se podívat na server YOUTUBE. Inspirací pro výrobu motorku byl právě tento článek.
Česká Bělá 300
582 61 Česká Bělá
+420 569 435 233 - Vedoucí ŠJ