Základní škola a Mateřská škola Česká Bělá

Jak se dělá tričko - exkurze v havlíčkobrodském Pleasu

Exkurzi v tomto významném podniku českého textilního průmyslu s téměř 150 letou tradicí absolvovaly žákyně 8 .a 9.třídy. Po informačním filmu z historie a současnosti podniku následovala prohlídka všech provozů s odborným výkladem vedoucích zaměstnanců. V oddělení pletárny nás s technologií výroby různých typů úpletů na moderních pletacích strojích seznámil pan Martin Petr. Pokračovaly jsme do barevny, kde se úplety odbarvují (bílá barva) nebo barví na požadovanou  barvu , perou, suší a žehlí.  Ve stříhárně na strojích řízených počítači se úplety střihají podle požadovaných střihů a velikosti, doplňují se různé aplikace a nastřihané díly se kompletují podle výrobku.  Všechny procesy nám zde vysvětlil pan Zdeněk Hrubý. Následovala prohlídka konfekční dílny, kde se sešívají jednotlivé díly, našívají knoflíky, gumy a další ozdoby. Obdivovaly jsme práci švadlen která je velmi náročná na  precizní výkon. Na závěr prochází každý výrobek kontrolou, je zabalen a vybaven příslušnými etiketami.

V tvořivé dílně jsme se potom samy pokusily ze zbytků úpletů vyrobit vlastní výrobek

Co nám exkurze dala?

Poznaly jsme jeden z významných podniků ČR i Evropy zevnitř.

Seznámily jsme se s podmínkami náročné a odborné práce v tomto moderně vybaveném závodě.

Zajímaly jsme se o možnosti zaměstnání v provozech  Pleasu  a s požadavky na vzdělání požadované u profesí zaměstnanců.

Poznaly jsme, jak je  složité  a náročné je vyrobit obyčejné tričko.

Jana Domkářová

 

 

Přidáno 23. 12. 2016, autor:

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru