Základní škola a Mateřská škola Česká Bělá

III. ročník soutěže v odborných praktických dovednostech žáků 8. a 9. tříd ZŠ

 V měsíci prosinec dne 18. 12. 2018 se zástupci soutěžních žákovských týmů účastnili slavnostního vyhlášení  výsledků  III. ročníku soutěže v odborných praktických dovednostech žáků 8. a 9. tříd ZŠ v budově staré radnice (ZUŠ) v Chotěboři.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Soutěž Soutěž proběhla za podpory regionálních firem a své dovednosti si v ní otestovalo 23 soutěžních družstev složených ze žáků 8. a 9. tříd z celkem 17 zúčastněných škol, což bylo více než 500 žáků. Jednotlivá soutěžní družstva byla regionálně rozdělena a pořadatelem soutěže byla Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední odborné učiliště technické Chotěboř.

 I když jsme malá škola s malým počtem žáků, podařilo se nám z 8. a 9. ročníku sestavit požadovaný minimální počet pěti týmů a do soutěže se přihlásit. Soutěž byla zaměřena na manuální praktické dovednosti, obecné teoretické znalosti a práci s počítačem v těchto oblastech: strojírenství (ruční zpracování kovů – výroba plechové krabičky, virtuální svařování), dřevozpracující  (ruční zpracování dřeva – výroba dřevěného stojanu, programování počítačem řízeného CNC routeru), elektrotechnika (zapojení a oživení jednoduchého elektronického obvodu – výroba obvodové zkoušečky, ovládání jednoho svítidla ze dvou míst), informatika, automatizace, robotizace (návrh 3D modelu, vizualizace, animace – programování robota Chepíka, interview s robotem Chepíkem v anglickém jazyce), ekonomika, trh práce, marketing (ekonomické vyhodnocení výrobků – nabídkové listy a jejich prezentace ve spolupráci s prac. týmy, zhotovení reportáže ze soutěžního dne). Každé družstvo absolvovalo ještě testy znalostí z příslušného oboru.

Naše škola soutěžila letos poprvé dne 28. listopadu 2018. Nebylo vše zcela jednoduché, žáci byli ze všeho zpočátku velmi vykulení, navíc byli do jednotlivých týmů rozděleni nahodile a s některými požadovanými úkoly, výrobky či nástroji  a pojmy se zde setkali úplně poprvé. Avšak drželi se statečně, nevzdali to, museli společně spolupracovat a nakonec pracovali i se zájmem.Všechny úkoly byly pořadatelem obodovány a vyhodnoceny.

Na slavnostním  vyhlášení  výsledků soutěže ze všech škol obsadili naši žáci z 8. a 9. třídy dle celkového počtu získaných bodů přibližně asi 5. místo (v pořadí 4. až 10. místo), za což obdrželi i hezké hodnotné ceny pro manuální práce při praktickém výcviku v dílnách a pro sportovní aktivity.

Všem žákům 8. a 9. ročníku za jejich výsledky a zdárnou reprezentaci školy děkujeme.

                                                                                                                        Mgr. Martina Truksová   

 

  

 

Fotografie ze soutěže zde:  http://truksovamartina.rajce.idnes.cz/Soutěž v odbor.prakt.dovednostech ZŠ Česká Bělá        

 

Přidáno 3. 1. 2019, autor:

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru