Základní škola a Mateřská škola Česká Bělá

Zahraniční studenti na naší škole

Naše škola využila nabídky mezinárodní studentské organizace AIESEC, která v rámci projektu Edison zprostředkovává dobrovolnické stáže vysokoškolských studentů na školách po celém světě. Od 20. do 25. května tak na naší škole působili čtyři sympatičtí a komunikativní studenti z naprosto odlišných zemí z celého světa.

V pondělí se všem žákům naší školy představili Kurt Morales z Mexika, So Shu Yuen z Honkongu, Siddhant Sinha z Indie a Rezi Gogia z Gruzie. Naši osmáci jim naopak představili naší školu, Vysočinu, Českou republiku a její gastronomii. Odpoledne pak naši hosté poznali Havličkův Brod a zahráli si bowling.

V úterý se naše škole proměnila v tzv. globální vesnici (Global Village). Studenti si přinesli část své kultury k nám, a tak naši žáci obdivovali mexické sombrero, indické shrewani, ochutnávali hongkongské sušenky či si symbolicky zkoušeli, jak se pije gruzínské víno z rohu kozorožce. Vedle zeměpisných údajů jsme se dozvěděli o tradiční gastronomii, zvycích, oblékání, památkách, cestování či známých osobnostech jednotlivých zemích. Třídy vyzdobily vlajky jednotlivých zemí a během dopoledne se naši žáci pomyslně přenesli do Mexika, Indie, Hongkongu a Gruzie. V rámci odpoledne mohli naši hosté poznat střední školy v Chotěboři a život v České Bělé.

   

Středa byla ve znamení rozhovorů, her a volné diskuse našich žáků se stážisti. Tentokrát představovali svůj život, bydliště, školy, koníčky a poté debatovali se studenty. Vyzkoušeli tance, ochutnali tradiční jídla, zkoušeli malovat čínské znaky, učili se pozdravy a naopak trpělivě opakovali české ř. Ve středu odpoledne pak naši studenti obdivovali památky Kutné Hory.

I čtvrtek patřil rozhovorům, otázkám, prezentacím a vzájemnému poznávání kultur. Čtvrteční odpoledne jsme si pak zahráli fotbal a florbal a učili kluky jezdit na kolečkových bruslích. S našimi hosty jsme se pak rozloučili tradičním českým opékáním špekáčků a barbecue.

                                                                                              

I přes počáteční nejistotu tento projekt předčil naše očekávání. Hlavním smyslem byla samozřejmě komunikace v angličtině, kterou stážisté ovládali velmi dobře. Na tomto místě musím ale především pochválit naše žáky. I když znamenalo toto setkání pro většinu z nich první kontakt s anglicky mluvícím cizincem, prvotní ostych rychl opadl a nebáli se ptát a diskutovat. Sami žáci hodnotili tento týden velmi kladně, což dokazuje i jejich poděkování řediteli za organizaci v dalším příspěvku – viz. zde.

Naše škola se bude snažit využít nabídky organizace AIESEC i v dalších letech a věříme, že se naplní i druhý rozměr projektu Edison – tedy podpůrný projekt Global Host, díky kterému mohou rodiny a studenti ubytovat zahraniční stážisty přímo u sebe doma a poznat tak zahraniční zemi a kulturu o něco více. Věřím, že příští rok se děti poperou o to, u koho z nich budou stážisté bydlet.

další foto z akce  - zde

Přidáno 26. 5. 2019, autor:

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru