Základní škola a Mateřská škola Česká Bělá

Wilhelm Riedel (1832 - 1876)

Wilhelm Riedel (1832 - 1876)

Dne 3. dubna 2013 se žáci 8. ročníku seznámili s tvorbou Wilhelma Riedla (1832–1876) ve výstavních prostorách Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a následným doprovodným programem, kde si ujasnili rozdíly mezi romantickými a realistickými znaky v krajinomalbě.

Mgr. Blanka Paušímová

 

Wilhelm Riedel, výtečný malíř a krajinář, pocházel ze světoznámé německé sklářské rodiny ze severočeských Sudet. Narodil se 15. února 1832 v Antonínově (Josefův Důl) v Jizerských horách. Mluvil a psal německy, ale žil v Čechách, Čechy považoval za svou vlast a mezi Čechy měl řadu dobrých přátel.Ve svém výtvarném projevu se zaměřil na tehdy populární krajinomalbu a dosáhl v ní velkých úspěchů. Začínal tvořit pod vlivem romantismu, ale postupně se propracoval k realistickému zobrazení krajiny. Patřil k významné  generaci českých realistů, kterým se podařilo vyrovnat krok s francouzským uměleckým prostředím.

 

 

Přidáno 19. 4. 2013, autor:

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru