Základní škola a Mateřská škola Česká Bělá

Školní přírodní zahrada

REALIZACE PODPOŘENA FONDEM VYSOČINY

 

Na jaře loňského roku získal Městys Česká Bělá dotaci z Fondu Vysočiny na vytvoření přírodní zahrady a přírodní učebny v okolí školy, která bude využívána v hodinách pracovní výchovy, přírodovědných předmětů, ekologické výchovy. Bude sloužit i jako odpočinková zóna v centru obce pro žáky a širokou veřejnost.

V grantovém programu Environmentální osvěta - Přírodní zahrady 2012 jsme se zavázali k tomu, že vybudujeme takovou školní zahradu, která bude splňovat kritéria přírodní  zahrady a následně bude jako přírodní zahrada certifikovaná. Pro udělení certifikace se musí dodržet tyto základní kriteria. Na zahradě se nesmí používat pesticidy, rozpustná minerální hnojiva a rašelina. Dále by zahrada měla obsahovat divoký koutek, přirozenou louku, kompost, hmyzí hotely, zeleninové a bylinkové záhony, listnaté stromy, bobuloviny a další. Více o přírodních zahradách najdete na www.prirodnizahrady.com a www.prirodnizahrada.eu .

V září 2012 jsme náš záměr zkonzultovali s Ing. Vlastou Hábovou z Chaloupek o.p.s. Ing. Hábová  nám vypracovala ideovou studii a návrh zahrady, který jsme na jaře roku 2013 začali vytvářet.

Na školní zahradě byly vysázeny keře a stromy. Vystavěna byla suchá zídka, která byla osázena léčivými a sluncemilnými rostlinami. V okolí zídky byly vysázeny trvalky a vytvořen motýlí záhon. Uprostřed zahrady byla založena květnatá louka a skupina ovocných stromů. Součástí zahrady je také přírodní učebna, která bude sloužit pro školní výuku, ukázkové zeleninové záhony a kompost. Dalším přírodním prvkem jsou příbytky pro bezobratlé a drobné obratlovce, např. hmyzí hotely, ptačí budky a divočinka ze zetlelých větví a kmenů stromů.

V červenci 2013 proběhla úspěšná certifikace zahrady.

 

 

Ukázka fotografií je k nahlédnutí zde.

Certifikát splňující kritéria přírodní zahrady.

Přidáno 13. 9. 2013, autor:

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru