Josef Lada

Dne 24. února 2014 navštívili žáci 5. ročníku Krajskou knihovnu v Havlíčkově Brodě, konkrétně výukový program JOSEF LADA.

Co nového se dozvěděli? O tom již více žákyně této třídy, Martina Dobrovolná:

Josef Lada se narodil 17. 12. 1887 v Hrusicích. Pocházel ze čtyř dětí. Jeho otec byl švec. Malý Josef jako půlroční dítě spadnul na ševcovský nůž. Poranil si oko a chybělo mu  prostorové vidění.

Nejdříve se učil malířem pokojů, ale tato práce pro něj byla namáhavá, a proto se nakonec vyučil knihařem - zlatičem.

Josef Lada začal psát a ilustrovat knížky pro děti. Mezi jeho nejznámější patří např. Kocour Mikeš, O chytré kmotře lišce, Moje abeceda, Veselý přírodopis atd. Také ilustroval Erbenovy a Drdovy pohádky.

Měl dcery Evu a Alenu. Alena Ladová byla také ilustrátorka a malířka.

Josef Lada zemřel v roce 1957 v Praze. Zná ho snad každý, maloval nejraději vesnice v různých ročních obdobích a také zvířata.

Mgr. Blanka Paušímová

Přidáno 31. 3. 2014, autor: