F6- páka, příklady

Co je to páka?

Napiš, jaké druhy páky znáš.

Napiš součásti páky a uveď příklady využívané v praktickém životě.

Jak vypočítáš moment síly?

Příklady

Petr a Simona se chtějí houpat. Petr o hmotnosti 38kg si sedl na pravou stranu houpačky do vzdálenosti 2m od osy otáčení. Do jaké vzdálenost od osy otáčení si musí sednout Simona o hmotnosti 49kg?

Kámen o hmotnosti 60 kg je zvedán pákou. Vzdálenost od opěrného bodu ke kameni je 20 cm. Délka páky je 1 m. Urči sílu, kterou působí ruka na konec páky

Jaká síla působí na ořech v louskáčku, jestliže ořech je ve vzdálenosti 3 cm od kloubu louskáčku a ruka působí ve vzdálenosti 15 cm silou 40 N

Jakou silou musíme působit na držadla kotouče, jestliže na korbě je ve vzdálenosti 30 cm od osy kola kámen o hmotnosti 40kg a držadla jsou ve vzdálenosti 90 cm od osy kola?

Houpačku tvoří prkno dlouhé 3 m, podepřené uprostřed. Na konci jedné strany sedí chlapec o hmotnosti 20 kg. Jakou hmotnost má druhý chlapec, když si sedl do vzdálenosti 1,2 m od osy otáčení a houpačka je ve vodorovné rovnovážné poloze?

Přidáno 11. 6. 2019, autor: